Kişisel Blog Adına Herşey

Ecnebi memleketlere gidip de Türk olduğunu söyleyen herkes tuhaf tuhaf sorularla karşılaşmıştır.

Kimisi meraktan, kimisi cehaletten, kimisi de kötü niyetle de olsa cevap vermek zorunda kalabiliyoruz. Sinirlerimizi bile bozabiliyor bunlar bazen. İşte sıkça sorulanlardan birkaçı.

 
  
1. “SİZ TÜRKİYE ‘DE ULAŞIMI DEVELERLE Mİ SAĞLIYORSUNUZ?”
Ülkemizi Arap ülkesi sanan yabancıların başlıaca sorusu. Tabii, develerle sağlıyoruz. Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı’da söylediği gibi, “Camel everywhere?” Araba maraba yok bizim memlekette. Full deve. Develer olmasa evden çıkamayacağız. O kadar.

2. “TÜRKİYE’DE TELEVİZYON VAR MI?”
Memleketimizi Taş Devri’ni aşamamış sanan ecnebilerin sorusu. Televizyon? Var yavrum televizyon Türkiye’de. 1960’lardan beri var. Yorma güzel kafanı bunlarla. Hem zaten olsa da bakmıyoruz biz pek. Kitap mitap okuyoruz.
3. “SİZ İÇKİ İÇEMİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?”
Büyük ihtimalle dini mevzular baz alınarak sorulan bir soru. Niye ulan? Bizim ağzımız yok mu? He, şu aralar ayranla haşır neşiriz, ama olsun. İçiliyor bizim ülkemizde de içki.
4. “KADINLARINIZ YAZ KIŞ O ÇARŞAFLARLA NASIL DOLAŞIYOR?”
Cehalet kokan soru. Biraz araştırsa Türkiye nedir, ne değildir sormaya utanır. Gerçi, bunda dünyaya kasten yanlış gösterilen Müslüman imajının da etkisi yok değil.
5. “SİZİN ÜLKENİZDE İNTERNET YASAK DEĞİL Mİ?”
İşte bu soru bardağı taşıan son damla. Hiç mi sohbet sitelerine girmedin canım? Onu geçtim Omegle’ye de mi girmedin hiç? Oralardaki Türk’ün gücünü görmedin mi? Ülke nüfusundan daha çok Türk var Facebook’ta. Nice yiğitler her dakika “HI, ASL PLS? yazıyor iki tatlı kelam, birkaç dakika Cam için.
6. “BABANIN KAÇ KARISI VAR?”
Bu soruya “anan”lı bir cevap verilir ama susmak lazım. Sinirlere hakim olunmalı. Türk Medeni Kanunu’ndan bahsedilmeli. Çok eşliliğin yasak olduğu anlatılmalı.
7. “SAĞDAN SOLA YAZIYORSUNUZ DEĞİL Mİ?”
Yine Araplarla karıştırılmamızın sorucu gelen bir soru. Bir zamanlar evet, Resimde görüldüğü gibi sağdan sola yazıyorduk.  Bu soruyu sorana da Harf Devrimi anlatılmalı. anlatasın yoksa da, “Fark etmiyor. Her türlü yazıyoruz.” denmeli.
8. “TÜRKLERLE ARAPLAR AYNI DEĞİL Mİ?”
Cahillik kokan başka bir soru. Yine din üzerinden gelenlerden. Sanki, kendi içinde bulunduğu dini yaşayan tüm milletler aynıymış gibi utanmadan sorarlar sürekli bu soruyu.
9. “ÇÖLDE YAŞAMAK ÇOK ZOR OLMUYOR MU?”
Cennet ülkemizi çöl de yapıyorlar ya, insan diyecek laf bulamıyor. Git onu çölde yaşayana sor bacım. Bizim yaşayacak şehrimiz de, kasabamız da, köyümüz de bol.
10. “SİZİN ATALARINIZ BARBAR DEĞİL Mİ?”
Tarhiteki yerimizi kıskanan yabancı sorusu. Barbar tabi canım bizim atalarımız. Barbar Conan mesela bizdendi. At biner, kımız içerdi. Alp Er Tunga ölüp, ısız acun kaldığında cenazede en ön sıralardaydı.
11. “YEMEKLERİNİZİ ELLERİNİZLE Mİ YİYORSUNUZ?”
Yok. Tüm Türkler doğuştan telekinezi yeteneğiyle doğar. Hiçbir iş için ellerimizi kullanmayız. Zihin gücümüzle kaşıklıyoruz tarhanayı.  Neden sorulduğu anlaşılmayan sorulardan. Tabii ki, ellerimizle yiyoruz. Ama, kaşığımız, çatalımız oluyor elimizde.
12. “TÜRK İSEN KAFANDA NEDEN FES YOK?”
Yine yanlış gösterilen Türk imajından kaynaklı bir soru. Neden fes takmıyorsun? Bu soruyla karşılaşıldığında pek ciddiye alınmamalı. “Evde unuttum ondan giymiyorum.” “Kuru temizlemecide.” “Giydiğim tişört ve pantolona uygun fesim yok”. “Adidas’ın Türkiye’ye özel ürettiği feslerin yeni modelini bekliyorum.” Denecek şey çok.
13. “NEDEN DOMUZ ETİ YEMİYORSUNUZ?”
Ülkemiz ve değerlerimiz ve dini inançlarımızla ilgili hiçbir şey bilmeden atıp tutan yabancı sorusu. Ülkece tek yürek Porky Pig hayranıyız. Ondan yemiyoruz arkadaşım. Şu resimdeki tatlılığa bak. Yenir mi bu?
Kimi zaman ülkemizle ilgili ümitsizliğe düşeriz. Kendi inasnımıza cahil deriz. Dünyadan haberimiz olmadığını söyleriz. Ancak, yukarıdakiler gerçekten sorulan sorular. Bu da bizim dünya hakkında düşündüğümüz kadarkötü durumda olmadığımızı gösteriyor. Kendimize haksızlık yapmamıza gerek yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: